Skip to main content

Dentistry 4.0 - Saturday, June 3

Sessions Big Lecture Hall (Großer Hörsaal)

Big Lecture Hall
09:00 – 10:30 Periodontology
Chair: Rausch-Fan, Xiaohui 
  09:00 - 09:30 Periodontal care using continuously the data of the patient for optimal treatment outcomes (Lang, Niklaus)
09:30 - 10:00 'Soft Tissue Management around Teeth and Implant in the Esthetic Zone for Thin Periodontium (Lin, Paul P.)
10:00 - 10:30 tba (Ramseier, Christoph)
10:30 - 11:00 coffee break
11:00 – 12:30 Oral Surgery
Chair: Ulm, Christian
  11:00 - 12:00 Digital Soft Tissue mapping for peri-impl  Soft Tissue Augmentation Procedures (Tabanella, Giorgio)
12:00 - 12:30 The Effects of Digital Dentistry Workflow on the Development of Innovative Technologies (Sader, Robert) 
12:30 - 13:45   lunch break
13:45 - 15:15 Digital Dentistry
Chair: Rausch-Fan, Xiaohui 
  13:45 - 14:15 tba (Güth, Jan-Fredrik)
14:15 - 14:45 Occlusal Fingerprint Analysis (OFA) - Digital View on Dental Evolution and Function (Kullmer, Ottmar)
14:45 - 15:15 Computational modeling of temporomandibular joint biomechanics (Sagl, Benedikt)

Concurrent Sessions: Van Swieten Hall (Van Swieten Saal)

Van Swieten Hall
09:00 – 10:30 Conservative Dentistry - Laser
Chair: Laky, Markus 
  09:00 - 09:30 tba (De Moor, Roeland)
09:30 - 10:00 Insight in the Photochemistry of Laser & Light Activated Systems (Verheyen, Peter)
10:00 - 10:30 tba (Moritz, Andreas)
10:30 - 11:00   coffee break
11:00 – 12:30 Orthodontics
Chair: Jonke, Erwin 
  11:00 - 12:30 Digital orthodontics: Is there added value for the patient? (Katsaros, Christos)
12:30 - 13:45   lunch break
13:45 - 15:15 Pediatric Dentistry
Chair: Bekes, Katrin 
  13:45 - 14:45 Dental craftsmanship meets high tech - Stories from daily dental practice in which challenging situations must dealt with innovative technologies or trend setting solutions (Steffen, Richard)
14:45 - 15:15 tba (Altner, Sarra)
15:15 - 16:15 Problems Digitization
Chair: Moritz, Andreas 
  15:15 - 15:45 Digitalization: Where are the real benefits? (Beuer, Florian)
15:45 - 16:15 Closing Ceremony - Awards Short Talks - Poster Prize
Networking in the Garden at the "Kräuterhof"

Workshops

WORKSHOP ROOM  A  SATELLITE WORKSHOPS - Detailed Program can be found under Satellite Workshops on our homepage 09:00 - 15:15
WORKSHOP ROOM  B  SATELLITE WORKSHOPS - Detailed Program can be found under Satellite Workshops on our homepage 11:00 - 15:15
WORKSHOP ROOM  C  SATELLITE WORKSHOPS - Detailed Program can be found under Satellite Workshops on our homepage 09:00 - 10:30
WORKSHOP ROOM  C  ÖGI Next Gen 13:45 - 15:15
INSTITUTE OF ANATOMY - -
PRE-CLINIC - -